top of page

Doğal Taş Temizliği ve Koruması

Kimyasal Koruma

     Doğal taşların koruması, ıslak görünüm efekti, mat görünüm efekti, kaydırmazlığı, yarı parlak efekti ve temizliği için özel kimyasallar kullanılmalıdır. Bu kimyasallar doğal taşın özelliğini bozmamalı ve değiştirmemelidir. Bunun yanı sıra, kumlama yada başka temizlik yöndemi kullanılamayacak olan bölgelerde taşın özelliğine göre kimyasal temizlik yapılmaktadır. Doğal taş haricinde Alükoban gibi cephe kaplamalarıda kimyasal temizlik ile yapılmaktadır.

 

Emprenye

Doğal taşlar yaşadığı sürece nefes alıp verirler ve kendini dış etkenlerden koruyamazlar. Bu uygulamamızda taşların, asit yağmurları, egzoz dumanı, çay kahve, yağ, meyve suyu, meşrubatlar ve atmosferik kirlere karşı en iyi şekilde korunmasını sağlıyoruz, uygulamadan sonra taşlarda renk ve doku değişikliği yaratmaz, Nötr temizlik malzemeleri (arap sabunu, ph derecesi düşük malzemeler) kullanıldığı müddetçe verilen garanti süresince taşı korur

 

Islak Görünüm

Doğal taşlar yapıları itibari ile genellikle mat görünür. Cilalı taşlarda ise durum farklıdır. Kaplamalarda kullanılan honlu taşların cilalı gibi  olması için yapılan bu uygulamadan sonra ister parlak ister mat olarak ıslak görünümü sağlanmaktadır.

 

Kaydırmazlık

Özellikle ıslandığı zaman doğal taşlar tehlikeli bir şekilde kayma sorunu yaşatır. Bu sorun zaman zaman yaralanma veya daha büyük sonuçlar ortaya çıkarır. Uygulamamızdan sonra taşın parlaklığını minumum derecede etkileyecek şekilde kaydırmazlık elde ederiz.

bottom of page